Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu małe wymiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy hodować w niej więcej zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa trochę twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno utrzymać czystość w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może skryć się na odpoczynek lub uspokoić się, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kota